در نیویورک چه خبر است؟

10000000000000(1)

جمعه، نخستین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ در نیویورک آغاز شد. تنها ۶۵ روز به پایان مهلت تمدید شده توافق ژنو باقی مانده است برای دستیابی به توافق جامع هسته ای نگاه ها به نیویورک است.

 

مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در نیویورک به اندازه ای مهم است که می تواند سایر رویدادها در اجلاس عمومی سازمان ملل را در حاشیه قرار دهد. تنها ۶۵ روز تا پایان توافق تمدید شده ژنو باقی مانده است و همه نگاه ها به نیویورک است تا بلکه این مذاکرات نقطه عطفی برای دستیابی به توافق نهایی باشد.

 

386183_233

دیدار اوباما با روحانی

 

 

برخی رسانه ها برای داغ کردن فضا، از احتمال دیدار باراک اوباما با حسن روحانی در حاشیه اجلاس سازمان ملل خبر دادند.

 

 

اما رئیس جمهوری ایران در گفت و گو با شبکه ان بی سی (NBC) آمریکا تصریح کرد دیدار با اوباما در برنامه اش وجود ندارد: «فعلا در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رییس جمهور اوباما وجود ندارد. بله در دنیای سیاست همه چیز امکان پذیر است اما در عین حال موضوع آمریکا یک موضوع خاصی است، شرایط خاصی دارد، شما می دانید بین ایران و امریکا سالیان دراز تخاصم و تنش وجود داشته است.»

 

 

پس از سخنان رئیس جمهور ایران،  “جاش ارنست” سخنگوی کاخ سفید، نیز گفته انتظار ندارد دیداری با  رئیس جمهوری ایران به برنامه آقای اوباما اضافه شود. از سویی دیگر یک مقام ارشد آمریکایی گفته است: باراک اوباما همیشه از چنین ملاقاتی استقبال می‌کند، اما این ایران است که باید برای انجام این دیدار تصمیم بگیرد.

 

80899653-5173478

مذاکره شش ساعته ایران و آمریکا

 

 

پنج شنبه، دیپلمات های ایرانی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، با هیأت آمریکایی در زمینه مسائل هسته ای گفت و گو کردند. گفت و گوهای سیاسی و کارشناسی ایران و آمریکا شش ساعته بود.

 

 

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از طرف ایران و ویلیام برنز و وندی شرمن از طرف آمریکا در این مذاکرات حضور داشتند. همچنین در سطح کارشناسی هم مذاکراتی میان ایران و آمریکا انجام شد.

 

 

به نوشته سایت صدای آمریکا (VOA) یک عضو ارشد دولت باراک اوباما، مذاکرات مشورتی دو جانبه میان ایران و ایالات متحده را سازنده توصیف کرد و گفت مقدار زیادی کار سخت و کار فنی که باید بخشی از توافق جامع اتمی با ایران باشد، از سوی همه شرکت کنندگان در گفت و گوها در حال انجام است.

 

 

عضو ارشد دولت آمریکا گفت اگر در مذاکرات نیویورک پیشرفتی حاصل شود، این مذاکرات می تواند در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هفته آینده برگزار می شود، ادامه یابد.

2440595-3505544

مطالب پیشنهادی به شما

ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.
فیلدهای اجباری با علامت * مشخص شده اند.

*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تماس با ما | RSS | آپلود سنتر نکته نيوز | نقشه سايت

تمامي حقوق براي پايگاه اطلاع رساني نکته نيوز محفوظ ميباشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است