Arabistan, Yemen milletinin katliamının baş sorumlusu


Arabistan, Yemen milletinin katliamının baş sorumlusu

( 0 Votes ) 

Arabistan’ın başını çektiği Arap ittifakı, Yemen’de sivillerin katliam edilmesinin baş sorumlusu olarak açıklandı. BM insan hakları konseyi yüksek komiseri Zeyd bin Raad Hüseyin Salı günü güvenlik konseyinde yaptığı konuşmada, Arabistan’ın başını çektiği ittifakın Yemen topraklarına düzenlediği saldırılar, bu ülkede sivillerin katliamından sorumlu olduğunu belirtti. Zeyd, Arabistan ve müttefiklerinin 9 ay önce Yemen topraklarını ve sivil yerleşim merkezlerini bombardıman etmeye başladığı günden beri bu saldırıları kaygı ile izlediklerini kaydetti.

grey Arabistan, Yemen milletinin katliamının baş sorumlusu

grey Arabistan, Yemen milletinin katliamının baş sorumlusu

Öte yandan Yeni Zelanda’nın güvenlik konseyindeki temsilcisi de yaptığı konuşmada, Arabistan ve müttefiklerinin sivil yerleşim merkezlerine karşı saldırılarında ağır silahlar ve misket bombaları kullanmaları, Yemen’de çok sayıda sivilin katledilmesine yol açtığını kaydetti.

 

BM insan hakları gözetleme örgütü da Salı günü açıkladığı kesin delillere ve belgelere dayanarakArabistan’ın başını çektiği ittifakın başta başkent Sana olmak üzere Yemen’de birçok sivil yerleşim merkezini hedef aldığını belirtti.

 

Suud ittifakının Yemen halkının katliamı ile suçlanması, Arabistan’ın BM temsilcisine Yemen halkının misket bombaları ile katliam edilmesi hakkında açıklama yapması için ulaşılamadığı bir sırada gündeme geldi.

 

Arabistan Yemen’de kendi kuklasını iktidarın başına geçirmek için 26 Mart 2015′ten beri Yemen topraklarına hava akınları düzenliyor. Suud ittifakına bağlı savaş uçakları operasyonlarında sivil yerleşim merkezlerini ve Yemen’in altyapı tesislerini hedef alıyor ve Yemenli çocukları ve kadınları katliam etmenin yanında bu ülkenin hastaneleri ve sağlık merkezlerini de yerle bir ediyor.

 

Bundan başka, Yemen o tarihten beri saldırgan güçlerin kuşatması altında bulunuyor ve bu ülkeye insani yardım ulaştırılamıyor. Bu durum Yemen’de insani faciayı iki kat ağırlaştırdığı anlaşılıyor. Yemen Batı’nın yeşil ışık yakmasıyla Suud ittifakının en ağır saldırılarına maruz kaldığı halde Batılı sözde insan hakları savunucuları Yemen’de tüm bu cinayetlere göz yumuyor ve hiç bir tepki vermediği gibi Suud rejimine ve müttefiklerine her türlü silah yardımını da esirgemiyor.

 

Arabistan’ın Yemen cinayetinde misket bombaları kullanması ise Batı için maddi çıkar insan haklarından çok daha önemli olduğunu gösteriyor. Nitekim bu savaş başladığı günden beri Amerika ve İngiltere gibi ülkeler Arabistan’a milyarlarca dolar değerinde silah ve mühimmat satarak bu savaştan nemalanıyor. Gerçekte Batı’ya göre Arabistan’ın petrol dolarları Yemen’de insani facia yaratması ve binlerce Yemenli kadını ve çocuğu kana bulaması asla önemli değildir

Share this post

Görüş ve önerilerinizi ekleyinizgrey Arabistan, Yemen milletinin katliamının baş sorumlusu
serinletme


sharethis Arabistan, Yemen milletinin katliamının baş sorumlusu

ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.
فیلدهای اجباری با علامت * مشخص شده اند.

*


7 + = هشت

تمامي حقوق براي پیاگاه اطرلاع رسانی اسلام14 محفوظ ميباشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است