İsrail, tutuklu gazeteciyi Filistin hastanesine naklettirmedi

İsrail Savcılığı, açlık grevindeki gazetecinin Filistin hastanesine nakledilmesi talebini reddetti

grey İsrail, tutuklu gazeteciyi Filistin hastanesine naklettirmedi

grey İsrail, tutuklu gazeteciyi Filistin hastanesine naklettirmedi


İsrail Başsavcılığının, 82 gündür açlık grevi yapan Filistinli gazeteci Muhammed el-Kayk’ın tedavisi için bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebini geri çevirdiği bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti Hukuk Birimi Başkanı Cevad Bulis, yaptığı yazılı açıklamada, başsavcılığın, Kayk’ın bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebini reddettiğini kaydetti.

Esirler Heyeti Başkanı İsa Karakı ise ret kararının, Kayk’ın hayatının kurtarılması için hukuki ve siyasi alanda sarf edilen tüm çabaların hiçe sayılması ve gazetecinin tasfiye edilmesi çalışması olduğunu savundu. 

Karakı, “İsrail hükümeti, Kayk’ın her an ölebileceğini biliyor ve bu kararı alarak onun infazını resmileştirmiş oluyor” ifadesini kullandı.
İsrail’in “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla, İsrail istihbaratının gizli güvenlik bilgilerine dayanarak, Filistinliler 1 ile 6 ay arasında alıkonulabiliyor. Tutuklunun “İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

sharethis İsrail, tutuklu gazeteciyi Filistin hastanesine naklettirmedi

ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.
فیلدهای اجباری با علامت * مشخص شده اند.

*


8 × = بیست چهار

تمامي حقوق براي پیاگاه اطرلاع رسانی اسلام14 محفوظ ميباشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است